top of page
 • Honí vás mlsná? Zbavte se pocitu ztráty kontroly nad svými chutěmi ...

  Zjistit více

  Začalo 1. 1. 1970

  697 českých korun

  Načítání dostupnosti…

Jak jíst zdravě za málo peněz

Jedna z častých otázek, kterou od našich WILDFIT klientů slýchám na začátku 90 denní výzvy je: Jak to můžu zvládnout s omezeným rozpočtem? Ti, co už žijí svůj WILDFIT život vědí, že ušetří spoustu peněz tím, že jim zmizí výdaje za fast foody, krabičková jídla a léky, které již nepotřebují. Nicméně všechna ta zelenina také něco stojí, obzvlášť, když máte nakrmit celou rodinu! Všichni víme, že investovat do svého zdraví se vyplatí. Zároveň, ale také víme, že je skvělé u toho i něco ušetřit. Takže zde je pár tipů, jak jíst WILDFIT s omezeným rozpočtem.

Pekanový koláč se slaným karamelem

1. Nakupujte ve velkém

Začněme něčím jednoduchým! Když nakupujete ve větším balení, stojí vás to méně. To platí jak pro stálice vaší kuchyně (ořechy, semínka, mouky, sušené ovoce), tak pro balené potraviny. Zároveň to i ušetří jak váš čas, protože nemusíte často na nákupy, tak i vaše životní prostředí, protože spotřebujete méně obalů. Některé obchody mají e-shopy, sklady nebo jiné komunity, které vám pomáhají se k jejich produktům dostat. Každá varianta má své pro i proti, záleží na tom, v jaké zemi jste a jestli žijete ve městě nebo mimo něj. Zkuste trochu zapátrat ve svém okolí a najděte si to, co vyhovuje vám.


Často, pokud vyhledáváte pouze divoce chycené ryby, zvěřinu a maso z kvalitních a etických chovů, zjistíte, že jsou k dispozici za vysokou cenu. Ale tak to nemusí být vždy. Na mnoha místech najdete farmářské trhy a výdejní místa, ve kterých můžete získat produkty jako jsou vajíčka a maso ve velkém. Je mnohem efektivnější koupit si půlku prasete než pár kousků. Stejně tak můžete najít rybárny, ve kterých si můžete koupit celého lososa a ne jenom pár filetů. Využíváním vaší kupní síly tímto způsobem podporujete nejenom místní ekonomiku, ale také životní prostředí. Výsledkem je méně odpadu i méně dopravy.


Samozřejmě, pokud tuto možnost kolem sebe nemáte, tak farmářské bedýnky jsou také dobrou variantou. Zpravidla nemají žádné kamenné obchody a tak mohou účtovat nižší cenu. Makro a podobné obchody mohou mít také svoje kouzlo, ale pokud máte menší kuchyň, méně prostoru na skladování budete nebo preferujete bio, budete nejspíše dávat přednost farmářským a bezobalovým variantám. Farmáře ve svém okolí můžete najít například na rozcestníku adresafarmaru.cz nebo na lovime.bio.

V době, kdy je těžké dojít si do obchodu či výdejny sami, je dobré mít možnosti jako - rohlik.cz, které vám doručí potraviny domů.


2. Bez letáků ani ránu

Ať už v papírové nebo elektronické podobě - letáky, kupóny, slevy. To všechno může být součástí našich nákupů ve velkém i v malém. Zpravidla to chce jen trochu povědomí o tom, kdy a kde nakupovat. Mnoho obchodů nabízí letáky v tištené, online nebo emailové podobě. Pokud strávíte pár minut jejich prostudováním a plánováním svých jídel podle toho, co je ve slevě můžete ušetřit spoustu peněz.


Pokud možno, můžete také navíc nakupovat ve výprodeji, což znamená nakupovat ne tak hezké nebo čerstvé, ale přesto výborné potraviny. Občas můžeme mít pocit, že nemáme dostatek času, který bychom mohli investovat do těchto návyků. To se nám, ale nevyplácí, obzvlášť když potom ještě nakupujeme ve stresu a bez plánování. Nakonec můžeme utratit až o 25% více a k tomu ještě vyhazovat jídlo, které jsme nespotřebovali.


Pokud jíte maso, můžete také uvažovat o rozšíření sortimentu, který kupujete. Často máme dojem, že když začneme vynechávat nutričně prázdné potraviny, kterými jsme přeplňovali náš žaludek dříve, musíme je nahradit steakem nebo vykostěným kuřecím masem, ale to není nutné. Vyzkoušejte jedení "od čumáku po ocas", což je mnohem tradičnější způsob konzumace masa. Je to jeden z ekologicky i ekonomicky nejšetrnějších přístupů ke zpracovávání a jedení masa.


Když začnete objevovat levnější kousky masa, orgány, kosti, ocásky, zpřístupníte se tím nejen k úsporám, ale také širší škále nutrientů než když se budete držet jen tradičních řezů. Jen se snažte ujistit, že si vybíráte nejčistší a etické zdroje - bio, grass fed, apod.

Bojíte se to zkusit? Další důvod k tomu, abyste kontaktovali svého místního řezníka nebo farmáře a nechali si poradit.


3. Předcházejte vyhazování potravin


Největší část neplýtvání potravin spočívá v plánování jídel. Mnoho z nás jsou idealističtí kupující, bloumající po obchodě bez nákupního seznamu a prostě nakupujeme, co se nám zalíbí. To je sice fajn v ten daný moment, ale pokud nejste šéfkuchař, tak můžete skončit s ingrediencemi, které se k sobě vůbec nehodí.


Vyhýbejte se nahodilému nakupování, používejte týdenní plán. Předejdete tomu, že budete zbytečně utrácet za potraviny, které se vám v lednici zkazí a ušetřené peníze může použít na nákup dalších ingrediencí. Toto opět vyžaduje trochu praxe, ale umožní vám to zabránit plýtvání. Samozřejmě můžete, také udělat kroky k tomu, aby se vám potraviny nekazili tak rychle. Například skladujte řádně kořenovou zeleninu, saláty udržujte ve vlhku, aby vám nevyschly a ledničku udržujte v nízkých teplotách 3-5°C.


Další tip je naučit se používat různé bylinky a koření. Když víte, jak je používat můžete zeleninu, jako je třeba brokolice nebo cuketa, připravit na mnoho různých způsobů aniž by vás začala nudit.


4. Nakupujte sezónně


Velká část ceny potravin je balení a doprava, takže nakupování od místních farmářů vám pomůže ušetřit peníze. Stejně tak, vám ale pomůže porozumění tomu, jaká potravina je v sezóně. Spojte to rovnou s plánováním jídel. Pokud jsou v sezóně cukety, naplánujte si třeba Cuketové kari. Když nakupujete od místního farmáře, dává vám to také možnost dozvědět se odkud jídlo pochází a s čím se pěstuje.


Farmy mají zpravidla jednotlivé potraviny dostupné v určitých týdnech. Farmáři také často přinesou na trh více než prodají. Pokud přijdete později, můžete někdy nakoupit nadbytek za nižší cenu.


Sezónní jedení obecně znamená, že jíte větší množství určité potraviny po několik týdnů než se přesunete k dalším potravinám nebo tyto potraviny připravíte do mrazáku tím, že je omyjete, nakrájíte a dáte do sáčků nebo krabiček a popíšete. To ovšem vyžaduje velký mrazák, z dlouhodobého hlediska tím ale můžete ušetřit spoustu peněz. Navíc vám to dá pocit spokojenosti z toho, že podporujete lokální ekonomiku, snižujete uhlíkovou stopu a máte doma zásoby.


5. Investujte do svých kuchařských dovedností


Nejdražší ingredience, které kupujeme, když začneme jíst zdravěji jsou hotové "čisté" balené potraviny. Běžné průmyslově zpracované potraviny jsou levné, protože jsou vyráběné ve velkých továrnách z dotovaných potravin a je do nich přidáváno mnoho aditiv, což prodlužuje jejich trvanlivost. Když začínáme nakupovat bio, paleo a keto produkty, jsme občas v šoku z těch cen. Na druhou stranu nám to ale ukazuje, kolik by tyto věci ve skutečnosti stály, pokud by zůstaly ve své plné kvalitě. Překvapivě, to jsou právě předpřipravené "pohodlné" potraviny, které nás stojí nejvíce peněz. Tedy věcí jako hotové polévky, vývary, ovocné snacky, chipsy, dipy, dresingy, omáčky, jerky a různé party mixy.


Pokud chcete ušetřit čas i peníze, vyplatí se vám zvážit: "Co jím ve velkém množství, co si můžu udělat doma ve velkém množství". To vám pomůže se objektivně podívat na potraviny, které kupujete a začít některé dělat doma z čerstvých surovin. Možná jste zjistili, že každý týden sníte 4 balení humusu za 60 korun/ks a přitom si můžete udělat domácí za poloviční cenu. Možná, že zděláte jen jedno balení pálivé omáčky za měsíc a tak je lepší si ho koupit. Tato rozhodní budou záležet na tom, za co nejvíce utrácíte a co nejčastěji jíte. Čím větší množství sníte, tím výhodnější je naučit se připravit si to doma. Naučte se vařit, ať můžete jíst dobře a levně.


6. Plánujte


Teď, když máte spoustu nápadů a motivaci začít věci měnit, nečekejte! Udělejte si plán, který vám pomůže nastartovat vaše zdravé jedení i s omezeným rozpočtem. Udělejte si pár minut času a začněte aplikovat tito tipy do svého života. Některé otázky, na které si budete chtít odpovědět jsou:


 1. Mám ve svém okolí farmářské trhy nebo výdejnu, ve které si mohu jejich produkty vyzvednout?

 2. Mám k dispozici e-shopy, které mi mohou dodat velká balení oříšků, semínek, čajů, koření a dalších suchých potravin?

 3. Mohu se přihlásit k odběru letáků ze svých lokálních obchodů? Kdy si mohu udělat čas nabídky projít?

 4. Jaké kroky podniknu k sestavení týdenního plánu nebo plánu pro jednotlivé WILDFIT sezóny?

 5. Můžu si udělat čas a seznámit se sezónami, skladováním a s novými recepty od některých dalších WILDFIŤáků?

 6. Které potraviny se mi nejvíce vyplatí vyrábět doma a kdy si na to můžu udělat čas?


133 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Zaregistrujte se a získejte ZDARMA eBook 9 Tipů jak posílit imunitu

bottom of page